Manipulacja powięzi jest metodą holistyczną czyli obejmującą całe ciało. Za pomocą tej metody można leczyć ból lub dysfunkcje narządu ruchu jak i ból lub dysfunkcję narządów wewnętrznych. W medycynie zachodniej są opisywane jako choroby ortopedyczne np. kolana skoczka lub łokieć tenisisty lub choroby neurologiczne np. rwa kulszowa czy urazy sportowe np. nadciągnięcie mięśni. Choroby obejmują również narządy wewnętrzne np. pojawia sie refluks, bóle głowy czy problemy z zatokami.

W naszym ciele znajduje się 12 łańcuchów mieśniowo-powięziowych które rozciągają sie od stopy podążajać do głowy przez kończyne dolną i tułów. Z głowy łańcuch biegnie do dłoni przez kończyne górną. Łańcuchy te to nic innego jak mięśnie które są ze sobą połączone tworząc łańcuch przechodzący przez całe ciało. Wszystkie łańcuchy współpracują ze sobą jak również rywalizują. Właśnie ten dominujący jest łańcuchem pierwotnym który powoduje w ciele ból, choroby czy dysfunkcje.

Terapeuta poprzez wnikliwy wywiad analizuje ciało a następnie przechodzi do testów ruchowych mających na celu określenia łańcucha dominującego. Po wykonaniu precyzyjnego badania przechodzi do terapii i leczenia problemów.

Terapia prowadzi do usunięcia dominującego łańcucha oraz wyzwoleniu naturalnego samoleczenia w ciele. Dzięki  temu działaniu ból ustaje a pacjent czuje się z wizyty na wizyte coraz lepiej. Fizjologiczna funkcja ciała wraca do normy.